IV част - Опита в България
Какво се случва в БЪЛГАРИЯ по пътя на внедряване и използване на умните технологии, като част от бъдещето на “умните градове”?
Участие на редица български градове, в инициативата “WiFi4EU” на Европейската комисия - Насърчава безплатен Wi-Fi за гражданите и посетителите в обществени пространства като паркове, площади, обществени сгради, библиотеки, здравни центрове и музеи навсякъде в Европа. По този начин всеки може да бъде свързан, независимо от мястото си на живеене. Според Европейската комисия, 232 от общо 265 общини в България са получили ваучер за WiFi4EU.
Друг пример е навлизането на радиомрежи на българския пазар, които са предназначени за реализацията на Интернет на нещата (Internet of Things – IoT) – решения, свързани с мониторинг на въздух, сметоизвозване, земеделие, управление на опорните мрежи за ВиК и енергийния сектор.
Обективната предпоставка за намирането на ефективни и работещи решения е наличието на телекомуникационните мрежи от най-ново поколение, както в радио частта, каквито са 5G и IoT мрежата на “Виваком”, базирана на LoRaWAN стандарта, като “Виваком” е единственият мобилен оператор с такава мрежа в страната, така и на широкообхватната фиброоптична CORE инфраструктура на телекома, позволяващи достигането на скорости до 10GB за достъп до Интернет и пренос на данни в клиентската част и десетократно по- високи скорости в back bone частта чрез DWDM технологията.
В България вече има редица успешни практики в областта на умните градове - за внедряване на иновативни решения, в различни насоки - управление на обществения транспорт, градско видеонаблюдение, умно паркиране, умно сметосъбиране, контрол на достъпа, мониторинг на качеството на въздуха, дигитално образование, електронна администрация и телемедицина.
Управление на енергията и умно улично осветление: използване на сензори, анализ на данни и автоматизация за оптимизиране на енергийната ефективност на сгради, осветление на уличната мрежа и електрическите мрежи. Успешни примери са: Пловдив, Пазарджик, Стара Загора и Община Баните.
Устойчив транспорт:
Разработването на интелигентни системи за управление на трафика, подобряване на градския обществен транспорт, използване на споделени превозни средства и разработка на инфраструктура за зареждане на електромобили. Подобни проекти са осъществени в градовете София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Плевен, Варна, Сливен, Благоевград.
Управление на отпадъци: Решения за подобряване на ефективността на събирането и рециклирането на отпадъците, оптимизиране на маршрутите на сметосъбирачните превози и сензори за наблюдение на нивата на отпадъците в контейнерите. Добри примери за това има в София и Бургас.
Градско видеонаблюдение с елементи на AI: цифрови системи за мониторинг и контрол, решаващи проблеми в сферата на сигурността и вътрешния ред и по отношение на спазването на закона за движение по пътищата. Успешни примери има в Бургас, Благоевград, Пловдив, Плевен, Ловеч, Козлодуй, Силистра, Никопол, Тутракан, Трявна, Кирково, Чирпан, Червен бряг, Поморие, Созопол, Търговище, Никопол, Дряново, Средец и др.
Все още предстои да видим проектни инициативи на отделните общини и други заинтересовани страни, свързани с:
Управление на водните ресурси: технологии за наблюдение и предотвратяване на изтичания, оптимално ползване на вода в градските зелени площи и оптимизиране на системите за доставка на питейна вода.
Интерактивна градска инфраструктура: сензори и технологии за по-добра комуникация и взаимодействие с гражданите, в т.ч. предоставяне на актуална информация за транспорта, околната среда, наличността на паркинг места и други полезни услуги. Важно е и да се отбележи, че националното и местното управление имат решаваща роля в развитието на умните градове, както и ролята на всеки един жител е първостепенна за решаването на градските проблеми и адаптиране към климатичните промени. Изводите, без които не можем да се придвижим напред: Тук е идеята за пускане на част от контрола, като така градовете ще станат по-иновативни и креативни. Правителството и частният сектор няма да разрешат големите проблеми в градска среда сами. Те трябва да отворят платформите си с данни, да предоставят информационни услуги на трети страни, да поддържат споделени (в идеалния случай с отворен код) платформи с актуална информация за различни проекти, да позволяват на гражданите да намесват и създават.
Силно ангажирано с технологиите население (общности), с гарантиран достъп - трябва да разполагаш с необходимата инфраструктура. Абсолютно необходим е значителният широколентов достъп за влизане в градската среда или просто няма да се постигне нищо.
Цялостен подход за силно управление за дигитализиране на правителството и общинската администрация - това направление би имало положителен ефект в няколко посоки:
Създаване на среда, в която една след друга се осъществяват различни услуги за жителите и компаниите, като се използват различни данни и нови технологии, които съживяват регионалната икономика;
Раздвижване на регионалната икономика чрез потребление и закупуване на услуги от жители и посетители, които идват и си отиват в безопасен, удобен и комфортен град, както и създаване на разнообразни иновации чрез взаимодействия.
コメント